تبلیغات
شهید مطهر - اعتراف به كوتاهى شیعیان در رابطه با شناسایى على (ع)
تاریخ : شنبه 17 خرداد 1393 | 02:47 ب.ظ | نویسنده : مستور
اعتراف تلخ
ما شیعیان باید اعتراف كنیم كه بیش از دیگران درباره كسى كه افتخار نام پیروى او را داریم ظلم و لااقل كوتاهى كرده ایم , اساسا كوتاهی هاى ما ظلم است . ما نخواسته و یا نتوانسته ایم على را بشناسیم , بیشتر مساعى ما درباره تنصیصات رسول اكرم (ص) درباره على علیه السلام و سب و شتم كسانى است كه این نصوص را نادیده گرفته اند بوده است نه درباره شخصیت عینى مولا على . غافل از اینكه این مشكى كه عطار الهى بحق معرف اوست خود بوى دلاویزى دارد و بیش از هر چیز لازم است مشامها را با این بوى خوش آشنا كرد یعنى باید آشنا بود و آشنا كرد , معرفى عطار الهى به این منظور بوده كه مردم با بوى خوش آن آشنا شوند نه اینكه به گفته عطار قناعت ورزند و تمام وقت خویش را صرف بحث در معرفى وى كنند نه آشنائى با او .

آیا اگر نهج البلاغه از دیگران مى بود با او همین گونه رفتار مى شد ؟ كشور ایران كانون شیعیان على (ع) است و مردم ایران فارسى زبانند شما نگاهى به شرحها و ترجمه هاى فارسى نهج البلاغه بیافكنید و آنگاه درباره كارنامه خودمان قضاوت كنید .

بطور كلى اخبار و احادیث شیعى , و همچنین دعاهاى شیعى , از نظر معارف الهى و همچنین از نظر سایر مضامین , با اخبار و احادیث و دعاهاى مسلمانان غیر شیعى , قابل مقایسه نیست , مسائلى كه در اصول كافى یا توحید صدوق یا احتجاج طبرسى مطرح است , در هیچ كتاب غیر شیعى مطرح نیست . آنچه در كتب غیر شیعى , در این زمینه مطرح است احیانا مسائلى است كه میتوان گفت قطعا مجعول است زیرا بر خلاف نصوص و اصول قرآنى است و بوى تجسیم و تشبیه مى دهد . اخیرا هاشم معروف حسنى در كتابى كه به نام ((دراسات فى الكافى للكلینى و الصحیح للبخارى)) تالیف كرده است ابتكار خوبى به خرج داده , مقایسه مختصرى میان صحیح بخارى و كافى كلینى از نظر روایات مربوط به الهیات به عمل آورده است .

پی نوشت:
سیرى درنهج البلاغه ( صفحه : 38-40طبقه بندی: سیری در نهج‌ البلاغه،
برچسب ها: شهید مطهری، شیعیان، امام علی(ع)،