تبلیغات
شهید مطهر - ویژگیهاى دشمنان امیر المؤمنین در دوران خلافت آنحضرت
تاریخ : جمعه 12 اردیبهشت 1393 | 10:19 ق.ظ | نویسنده : مستور
ناكثین و قاسطین و مارقین
على در دوران خلافتش سه دسته را از خود طرد كرد و با آنان به پیكار برخاست : اصحاب جمل كه خود آنان را ناكثین نامید و اصحاب صفین كه آنها را قاسطین خواند و اصحاب نهروان یعنى خوارج كه خود آنها را مارقین مى خواند (1) .

فلما نهضت بالامر نكثت طائفة و مرقت اخرى و قسط آخرون (2) .

(پس چون به امر خلافت قیام كردم , طائفه اى نقض بیعت كردند , جمعیتى از دین بیرون رفتند , جمعیتى از اول سركشى و طغیان كردند) .

ناكثین از لحاظ روحیه پول پرستان بودند , صاحبان مطامع و طرفدار تبعیض . سخنان او درباره عدل و مساوات بیشتر متوجه این جمعیت است . اما روح قاسطین روح سیاست و تقلب و نفاق بود . آنها مى كوشیدند تا زمام حكومت را در دست گیرند و بنیان حكومت و زمامدارى على را درهم فرو ریزند . عده اى پیشنهاد كردند با آنها كنار آید و تا حدودى مطامعشان را تأمین كند . او نمى پذیرفت زیرا كه او اهل این حرفها نبود . او آمده بود كه با ظلم مبارزه كند نه آنكه ظلم را امضا كند . و از طرفى معاویه و تیپ او با اساس حكومت على مخالف بودند . آنها مى خواستند كه خود مسند خلافت اسلامى را اشغال كنند , و در حقیقت جنگ على با آنها جنگ با نفاق و دوروئى بود .

دسته سوم كه مارقین هستند روحشان روح عصبیتهاى ناروا و خشكه مقدسیها و جهالتهاى خطرناك بود . على نسبت به همه اینها دافعه اى نیرومند و حالتى آشتى ناپذیر داشت . یكى از مظاهر جامعیت و انسان كامل بودن على اینست كه در مقام اثبات و عمل با فرقه هاى گوناگون و انحرافات مختلف روبرو شده است و با همه مبارزه كرده است . گاهى او را در صحنه مبارزه با پول پرستها و دنیاپرستان متجمل مى بینیم , گاهى هم در صحنه مبارزه با سیاست پیشه هاى ده رو و صد رو , گاهى با مقدس نماهاى جاهل و منحرف .

بحث خود را معطوف مى داریم به دسته اخیر یعنى خوارج . اینها , ولو اینكه منقرض شده اند اما تاریخچه اى آموزنده و عبرت انگیز دارند . افكارشان در میان سایر مسلمین ریشه دوانیده و در نتیجه در تمام طول این چهارده قرن با اینكه اشخاص و افرادشان و حتى نامشان از میان رفته است ولى روحشان در كالبد مقدس نماها همواره وجود داشته و دارد و مزاحمى سخت براى پیشرفت اسلام و مسلمین به شمار مى رود .


پی نوشت:

*جاذبه و دافعه امام علی علیه السلام
1 - و قبل از آن حضرت , پیغمبر آنان را به این نامها نامید كه به وى گفت : ستقاتل بعدى الناكثین و القاسطین و المارقین پس از من با ناكثین و قاسطین و مارقین مقاتله خواهى كرد . این روایت را ابن ابى الحدید در شرح نهج البلاغه , ج 1 , ص 201 نقل مى كند و مى گوید این روایت یكى از دلائل نبوت حضرت ختمى مرتبت است , زیرا كه اخبارى صریح است از آینده و غیب كه هیچگونه تأویل و اجمالى در آن راه ندارد .

2 - نهج البلاغه , خطبه شقشقیه , 3 .طبقه بندی: جاذبه و دافعه امام علی(ع)،
برچسب ها: شهید مطهری، دشمنان امیر المؤمنین، ناكثین و قاسطین و مارقین،