تبلیغات
شهید مطهر - ضرورت بازشناسی شخصیت استاد مرتضی مطهری
تاریخ : چهارشنبه 7 اسفند 1392 | 01:32 ب.ظ | نویسنده : مستور
گرامی‏داشت فرزانگان
در تمام فرهنگ‏ ها، به ویژه در فرهنگ اسلام، احترام بسیاری برای دانشمندان درست کردار، که مشعل‏ داران راه رشد و تعالی‏ اند، در نظر گرفته شده است، به گونه ‏ای که در قرآن کریم، بیش از هشتاد بار از علم و عالم تمجید شده و در مجموعه روایات اهل‏ بیت علیهم ‏السلام به این طایفه، بیش از دیگران احترام و ارزش داده شده و حتی در روایتی از امام صادق علیه‏ السلام، مُرکَّب قلم عالمان صالح، از خون شهیدان گرامی ‏تر دانسته شده است. بی‏تردید این همه ارج نهادن، به جهت خدمات و تلاش ‏های این مشعل‏ داران وادی علم و اندیشه، در به سعادت رساندن هم‏نوعانشان است. به قول فرزانه‏ ای: «این دانشمندان بودند که معنویّت‏ها و ارجمندی‏ها را... هم‏چون گرامی‏ ترین میراث نگاه داشتند،... روشنی آفریدند و روشنگر نسل‏ ها و عصرها شدند. [آن‏ها] در راهی گام می ‏نهند که با تلاش در خودسازی، دیگران را بسازند و خلق خدا را از غرق شدن در تباهی ‏ها باز دارند».

مرزبان سترگ دین
استاد مطهری، از آن زمانی که تحصیلات علوم اسلامی را شروع کرد، می‏ کوشید در حد توان، شرایط و ویژگی‏ های یک مرزبان اندیشه‏ های دینی و رسالت‏ مدار ارزش‏های الهی را به دست آورد تا از این راه، به انجام وظایفی که برعهده یک عالم ربانی نهاده شده، عمل کند. براین اساس، او هم در جهت تحصیل علوم اسلامی و هم در کسب فضایل اخلاقی و آراستگی به آن‏ها و پاکی از رذایل، و نیز رعایت احکام فقهی و انجام عبادات، اهتمامی تمام داشت و در نتیجه آن، هم در طی مراتب علمی و هم در تهذیب و تزکیه نفس، به منزلتی دست یافت که حضرت امام رحمه‏ الله در توصیف او فرمودند: «[او [مردی]بود] که در اسلام‏ شناسی و فنون مختلف اسلام و قرآن کریم کم‏ نظیر بود». «آثار قلم و زبان او، بی ‏استثنا آموزنده و روان‏بخش است و مواعظ و نصایح او ـ که از قلبی سرشار از ایمان و عقیده نشأت می‏گرفت ـ برای عارف و عامی سودمند و فرح‏زاست». بی‏ تردید آشنایی با سیره و سیرت و روش کار این مرد بزرگ، برای تمام کسانی که در این مسیر گام برمی‏دارند، آموزنده و راه‏گشاست.

نیاز به مطهری
شاید برای برخی این سؤال پیش آید که این همه از ضرورت آشنایی با شخصیت و اندیشه‏ های استاد مطهری سخن گفتن برای چیست؟ در پاسخ باید گفت که شهید مطهری، از جمله نادر افرادی بود که در آسمان معرفت دینی، جامعیت دین و مفاهیم روشنگرانه آن را خوب نگریست. او رسالت ‏مداری بود که نخست اندیشه و عمل و فضایل اخلاقی خود را در گستره ی معنوی وسعت بخشید و سپس مردم را به آن فرا خواند. امروز هم باوجود گذشت دو دهه از شهادت ایشان، هنوز احساس می‏ شود که نیاز به وجود او، یک حقیقت غیرقابل انکار است. نیاز به مطهری، نیاز به یک انسان والای الهی است که تفکر و اندیشه خالص اسلامی را، به دور از هوای نام و نان و نشان و دیگر مصلحت‏ اندیشی ها و عافیت‏ طلبی‏ ها، با صراحت و قاطعیت ارائه دهد. اگر امروز به خود او دسترسی نیست، اما می‏توان با جست وجو در آثارش، ضمن پیدا کردن پاسخ بسیاری از پرسش ‏ها، نسل جوان را به گونه‏ ای پرورش داد که در آینده، مطهری‏های زمان از بین آن‏ها به وجود آیند تا ادامه دهندگان راه او باشند.

معمار بنای فکری نظام اسلامی
شناخت انقلاب اسلامی و شیوه‏ های تداوم و برطرف سازی آفت‏ های آن، از راه‏های گوناگون میسر است. یکی از بهترین و در عین حال نزدیک‏ترین راه‏ها، آشنایی با دیدگاه ‏های استاد مطهری درباره ی انقلاب اسلامی ایران است. وی پس از حضرت امام خمینی رحمه ‏الله که بزرگ‏ترین معمار انقلاب بوده و آثارش، مبنای فکری آن است، مقام معظم رهبری، در تبیین نقش استاد مطهری در انقلاب اسلامی می‏ فرمایند: «آقای مطهری، در پیروزی این انقلاب [و] ... در به وجود آوردن این انقلاب،... نقش بسیار مؤثری داشتند... در مورد حراست از مرزهای ایدئولوژیک و حفظ شعار نه شرقی و نه غربی و به خصوص التقاط‏ زدایی از اندیشه ی اسلامی، آقای مطهری یک فرد بی‏ نظیر بود». آن‏گاه در معرفی آثار گران‏قدر استاد مطهری اضافه می‏کنند که: «آثار شهید مطهری، مبنای فکری این جمهوری کنونی ماست.... مبنای فکری این انقلاب، تفکرات شهید مطهری است ولاغیر» و بر این اساس تأکید می ‏کنند: «اگر ما بخواهیم که این نظام در ذهن مردم تعمیق بشود و حرکت انقلابی این مردم هم‏چنان ادامه پیدا کند، باید افکار آقای مطهری در بین مردم رواج پیدا کند».

احیاگر تفکر اسلامی
از یک نگاه کلی، سراسر زندگی استاد مطهری، در راستای احیای مجدد تفکر دینی و حیات بخشیدن به جان‏ های بی‏رمق و کم توان مسلمانان سپری شد. او نه تنها به خرافه زدایی و جداسازی پیرایه‏ های دروغین از آموزه‏ های دینی می‏ پرداخت، بلکه فرهنگ‏بان تیزبینی بود که هر جا می‏دید به آموزه‏ای از آموزه‏های اسلامی ایراد و اشکالی مطرح می‏کنند، نخست آن ایراد را به طور کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می‏داد، آن گاه با توجه به مبانی اصیل اسلامی، خطای اشکال کننده را روشن  و غبار از چهره ی احکام و قوانین اسلامی می‏زدود. در اشاره به این ویژگی استاد مطهری بود که مقام معظم رهبری می‏ فرمایند: «[استاد مطهری] یکی از چهره ‏هایی است که در احیای تفکر اسلامی، بیش‏ترین نقش را داشت. جزو یکی از پرچم‏داران این بینش نوین اسلامی و طرح دوباره اسلام در فضای فرهنگ امروز جهان باید به شمار بیایند».

دشمن ‏شناس زیرک
یکی از عوامل مهم در زمینه ‏سازی رشد و تعالی جوامع، برخورداری از قدرت و توان دشمن‏ شناسی همه جانبه است؛ چون بدون شناخت دشمنان، جامعه و مکتب در تصمیم‏ گیری‏ها و جهت‏ گیری‏های  کلان و به موقع، به مشکلاتی برمی‏خورد که چه بسا کیان جامعه را با خطر مواجه می‏سازد. در جوامع اسلامی، همواره این اندیشمندان دل‏سوز بوده‏اند که در راستای زمینه‏سازی برای حاکمیت‏یابی احکام و ارزش‏های الهی و دفاع از مرزهای عقیدتی، با تمام وجود وارد میدان شده ‏اند. استاد مطهری، از جمله شخصیت‏ هایی است که در دشمن‏ شناسی بسیار موفق بود. اگر برخی شخصیت‏ها، در طول عمر خود، تنها مشغول مبارزه با یک دشمن شده‏ اند، شهید مطهری با شناخت همه جانبه خود از دشمنان بزرگ، به ترتیب اولویت، با هر یک از آن‏ها به گونه ‏ای شایسته به مبارزه پرداخت. این دشمنان عبارت بودند از: استبداد داخلی، استعمار خارجی، جریانات فکری و عقیدتی الحادی، التقاط و... . روش ایشان در شناخت دشمنان حقیقی مکتب و جامعه و امت اسلامی و شیوه‏های مبارزاتی که در پیش گرفتند، برای همه مرزبانان فرهنگ و اندیشه، آموزنده و راه ‏گشاست.طبقه بندی: مقالات،
برچسب ها: شهید مطهری، احیاگر تفکر اسلامی، معمار بنای فکری نظام اسلامی،