تبلیغات
شهید مطهر - دانش، بینش و روش شهید مطهری(سخنرانی حاج آقا معمار)
تاریخ : یکشنبه 27 اسفند 1391 | 07:07 ب.ظ | نویسنده : مستور
مرحوم آقای مطهری ما در سه بخش می توانیم با ایشان مواجه شویم. یکی بخش بینش های مرحوم آقای مطهری است، یکی بخش روش شهید مطهری است. در دانش مرحوم آقای مطهری است جوابگری بسیاری از سئوالات امروز ما ممکن نباشد. دانش شهید مطهری لازم هست اما کافی نیست.

ولی در بینش مرحوم مطهری و روش، ما همچنان احتیاج به شهید مطهری داریم.
شهید مطهری بینش شان به اسلام این است اسلام یک کل تجزیه ناپذیر است این بینش آقای مطهری است. کل هم که مرحوم آقای مطهری فرمودند کل مکانیک نمی دانند. کل ارگانیک می دانند. یعنی کل زنده مید انند. کل مکانیکی مثل ماشین می ماند لاستیکش که می ترکد بارینگش می شکند، شما یک رینگ و لاستیک به جای آن می گذارید ولی کل ارگانیک یک موجود زنده ای است که هیچ چیز نمی تواند جای چیز دیگری را بگیرد. خدای ناکرده اگر انگشت بنده یا شما قطع شد چیز دیگری نمی تواند جای این انگشت را بگیرد. چون این موجود زنده به هم پیوسته است. بر اساس بینش شهید مطهری نماز شب، نمی تواند جای تفریح را بگیرد. تفریح نمی تواند جای ازدواج را بگیرد. ازدواج نمی تواند جای تدریس را بگیرد. تدریس نمی تواند جای کار سیاسی را بگیرد. کار سیاسی نمی تواند جای کار اقتصادی را بگیرد. هر چیز باید جایگاهش روشن باشد.

مهمترین میوه آشنایی با شهید مطهری رسیدن به یک اعتدال فکری است. کسانی که با ایشان مرتبط می شوند معتدل خواهند شد از نظر تفکر و اندیشه به فضل الهی. ببینید مرحوم آقای مطهری یک مشرب ارائه می کنند. یک مثال بزنم الان یک پارچ را اینجا داخلش یک نارنجک بیاندازید پارچ چی می شود؟ منفجر می شود و هر تیکه اش دست یک کسی می افتد. صدها سئوال پیش می اید. یک تیکه اش لوزی است یک تیکه اش مستطیل اس یک تیکه اش مربع است. چون در حال انفجار به قطعه های مختلف تبدیل شده شما سئوال می کنید که این کجا بوده؟ دیگری سئوال می کند علت ایجادش چی هست؟ دیگری می گیوید چرا این لوزی شکل است؟ یکی می آید طرح این پارچ را به دست می آرود، اجزاء را سر جای خودش می چینید. یک مرتبه پارچ درست می شود. وقتی درست شد تمام سئوالات منتفی می شود. مرحوم آقای مطهری در صدد بودند اسلام را به عنوان مجموعه ارائه کنند. اسلام را بخش بخش نکنند. تجزیه پذیر نکنند. بعد یک جزئش را ارائه کنند و بگویند ما بقی اجزایش را دیگران ارائه کنند.

به همین دلیل کسانی که می خواهند در ارائه تفکر مرحوم مطهری مخصوصاً در باب بینش چون عرض کردم دانش ایشان ممکن است کافی امروز نباشد ولی در بینش ایشان و نوع نگرششان به اسلام ما همچنان بینش شهید مطهری را یک بینش واقعاً ممتازی می دانیم و روش ایشان در استخراج این بینش، بسیار روش قابل استفاده ای است. برای دوستان جوانی که میخواهند در مورد اسلام تحقیق نمایند. به همین دلیل معرفی ایشان همچنان برای جامعه دانشگاهی ما بسیار سودمند خواهد بود. علاوه بر این که بسیاری از سئوالاتی که امروز دوستان دانشجوی ما دارند شهید مطهری در سی سال قبل به توفیق الهی طرح کرده اند. دو سه تا کتاب اینجا معرفی می کنم: کتاب "پاره ای از خورشید" در این کتاب دو تا مقاله را من معرفی می کنم یکی مصاحبه با آقای شیخ محمد تقی مطهری است اخوی مرحوم مطهری که ده سال با ایشان هم حنجره بودند در مدرسه فیضیه. دوم مقاله آقای واعظ زاده خراسانی که در همان کتاب هست. خیلی کمک فراوانی می کند به خواهران و برادران برای آشنایی بیشتر با مرحوم آقای مطهری.

یکی هم کتاب "سیری در زندگانی استاد مطهری" که انتشارات صدرا آن را چاپ کرده است. این کتاب به زوایای مختلف فکری ایشان پرداخته شده و آن کسانی که در حقیقت تغزیه گردان همین همایش شهیذ مطهری هستند باید این کتاب را به دقت مطالعه کنند تا بداند از کجا باید وارد در ارائه تفکر شهید مطهری بشوند. آشنایی با کتب مختلف ایشان و اینکه کتب ایشان چه ارتباطی با همدیگر دارند کمک فراوانی می کند به آشنایی عمیق تر با مرحوم آقای مطهری. اگر دقت کرده باشید در مقدمه عرایضم گفتم که مرحوم آقای مطهری، اسلام را به عنوان یک کل تجزیه ناپذیر معرفی کرده اند. حالا یک نمونه را می خواهیم بگویم. دقت بفرمائید:چیزی که در بینش شهید مطهری بود و در نوشته های ایشان جاری شده بود. شهید مطهری یک کتابی دارند با نام "انسان و سرنوشت" که در سال 1345 نوشته اند. در مقدمه کتاب انسان و سرنوشت مرحوم آقای مطهری می نویسند اینجانب بیش از بیست سال است که موضوع مطالعات من بررسی علل انحطاط مسلمین است. درست شد؟ حالا سئوال من این است: کتاب دیگری دارند به نام داستان راستان که در سال 1339 نوشته اند. اگر در سال 45 می فرمایند بیش از بیست سال است، از چه سالی تحقیق پیرامون علل انحطاط مسلمین را شروع کرده اند؟ از سال1325. داستان راستان را در چه سالهایی نوشته اند؟ در سالهایی که مشغول تحقیق پیرامون علل انحطاط مسلمین بوده اند چون سال 1339 نوشته شده است.

در مقدمه کتاب انسان و سرنوشت، عزیزان 27 علت مرحوم آقای مطهری برای انحطاط مسلمین بیان کرده اند. کتاب داستان در دو جلد و 125 قصه دارد. دقیقاً این 125 قصه به 27 موضوع علل انحطاط مسلمین تقسیم می شود. و یکی از علل انحطاط مسلمین برداشت غلط از دعا است. 6-5 داستان راجع به دعا آورده اند. یکی از علل انحطاط مسلمین مربوط به برداشت غلط از قصه قضا و قدر است. 11-10 قصه راجع به قضا و قدر آوره اند. متوجه شدید. یعنی بین انسان و سرنوشت و داستان راستان ارتباط وجود دارد یا ندارد؟! وجود دارد چون مرحوم آقای مطهری نظام وار فکر می کردند و متصل به هم افکار و اندیشه اسلامی را می  دانستند. دقت فرمودید چی شد؟! تفکر دینی یک تفکر به هم پیوسته ای است. به همین جهت در داستان راستان با قصه بیان کرده اند. در خدمات متقابل، تاریخش را بیان کرده اند. در کتاب علل گرایش به مادی گری بحث فلسفی کرده اند راجع به علل انحطاط مسلمین، در تعلیم و تربیت بحث آن را ارائه کرده اند. یعنی می خواهم بگویم کتب مرحوم آقای مطهری، همه به همدیگر متصل و مرتبط است. چرا؟ به خاطر همان بینش که اسلام یک کل تجزیه ناپذیر هست. اگر این نکته را انشاءالله بهش توجه داشته باشید در معرفی ایشان به فضل الهی موفق خواهید بود.

ارائه یک پیشنهاد در باب بزرگداشت
شهید مطهری
من پیشنهاد می کنم به برادران و خواهران بیایند ویک موضوعی را انتخاب کنند، کنار معرفی شخصیت شهید مطهری، آن احتیاجات امروز جامعه ما، جامعه امروز ما به مرحوم مطهری چه احتیاجی دارد؟ مثلاً نحوه برخورد با معضلات نسل جوان در تفکر شهید مطهری. این را بتوانیم اصولی که ایشان فرموده اند ارائه کنیم. این جمع بیاید این اصول را ارائه کند هم به دانشگاه و هم به آقایونی که الان دارند در این مجموعه کار می کنند. بیایند این راههای حل مشکلات نسل جوان در محیطهای دانشگاهی را بیابند. شهید مطهری خیلی حرف در این زمینه دارند .بشود این جمع یک وسیله ای بشود اینها را استخراج کنند و آنها را هم به عموم دانشجویان و هم به مسئولین دانشگاه ارائه کنند و اجرا شود . انشاءالله به فضل الهی که بشود از این یادواره و بزرگداشت یک بهره علمی هم برای دیگر دانشجویان و مشکلات دانشگاه گرفته شود. مثلاً یک مقاله ای دارند به نام "رهبری نسل جوان" در کتاب ده گفتار. بسیار در این باب نافع است. دو گفتار اول کتاب انسان کامل در این باب بسیار نافع است. مقدمه کتاب مساله حجاب در این زمینه که اصلاً نسل جوان زبانشان چه زبانی است بسیار موثر است. بحث ازدواج موقت که الان در دانشگاهها مطرح شده است، ما چه طوری با این قصه برخورد کنیم؟ نمی گویم طرح بکنید، نمی گویم ارائه بکنید. دقت بفرمائید! اصلاً صحبت طرحش را نمی کنم که این مجموعه بیاید اینها  را عنوان کند به صلاح هم نیست. ولی شما مطالعه کنید ببینید شهید مطهری در این زمینه در کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" چی فرمودند؟ واقعاً این پدیده ای که در اسلام مطرح شده واقعاً چی هستش؟

بحث مشکلات فکری، شبهات علمی، انحرافات اخلاقی که الان ممکن هست در محیط های دانشجویی بوجود بیاید مرحوم آقای مطهری نظرشان چی هست؟ که در همینجا من خدمتتان عرض می کنم شما کتاب بسیار زیبایی که ایشان در این باب نوشته اند و چه طرحهای خوبی هم داده اند "پیرامون جمهوری اسلامی" و "نهضتهای اسلامی در صد ساله اخیر" نکته های بس لطیف در این باب وجود دارد. ببینید حالا با این مقدمه ای که عرض کردم به نظر می رسد اگر بخواهیم موفق شویم باید خیلی در ابعاد فکری شهید مطهری یک مطالعه گسترده ای شروع شود و انشاءالله این موضوعات تقسیم شود به خوبی انجام گیرد. به فضل پروردگار عالم، حالا ان شاءالله خواهران و برادران آن دو گفتار که عرض کردم یعنی دو کتاب را مطالعه می کنند و اگر جایی از آن لازم بود مورد گفتگو قرار بگیرد. انشاءالله بنده خدمت شما هستم و امیدوارم انشاءالله عجله نکنند در برگزاری این قصه.

خوب کارهای مطالعاتی آن انجام بگیرد و بعد هم بتوانند از بزرگوارانی که در این زمینه کار کرده اند ان شاء الله در فرصت مقتضی استفاده کافی و وافی را داشته باشند ان شاءالله ان شاءالله که این برنامه بتواند هر ترمی یک دو نفر از بزرگانی که می توانند برا ی نسل جوان ما مقتدا قرار بگیرند را انشاءالله به فضل الهی معرفی نمایند. مرحوم آقای جعفری، مرحوم آقای شهید صدر، مرحوم امام خمینی (ره)، مرحوم آقای بهاء الدینی رضوان الله علیه که خوب بعضی از آنها شخصیتهای اخلاقی هستند، خوب به شخصیتهای علمی دانشگاهی هم باید پرداخت مثل پروفسور حسابی، اینها می توانند برای دوستان جوان ما در زمینه های مختلف مورد استفاده و تجارب فکری آنها و علمیشان انشاءالله استفاده کامل قرار بگیرد. حالا برترش را بعداً خدمت دوستان عرض می کنم که مرحوم آقای مطهری را اگر خواستیم ارائه و دسته بندی کنیم از کجا شروع کنیم؟ چون باید دوران تحصیل ایشان معرفی شود، نحوه درس خواندن ایشان، نحوه تفکر ایشان، نکات خیلی زیبا و ظریف و قابل استفاده برای دوستان خواهد داشت ان شاء الله. خدایا به محمد و آل محمد همت خواهران و برادران را روز به روز افزایش بیشتری عنایت بفرما. این کاری که شروع کرده اند را خودت هدایت بفرما. مرضی رضای ولیت قرار بده.طبقه بندی: استاد مطهری،
برچسب ها: شهید مطهری، دانش، بینش، رهبری نسل جوان،