تبلیغات
شهید مطهر - ویژگی‌های مشترك علامه طباطبایی و استاد مطهری از منظر آیت الله ممدوحی
آیت­ الله ممدوحی عضو خبرگان رهبری، با اشاره به این­كه شهید مطهری از استعداد فوق ­العاده­ای برخوردار بودند، گفت: استاد مطهری عمر خود را صرف تحصیل علوم كردند و نزدیك به 27 سال مشغول به تحصیل بودند. كه در بعضی از مواقع نزدیك به 18 ساعت كار می­كرد و دست از تلاش برنمی­داشت.

* علامه طباطبایی، شخصیتی بی­ نظیر
وی با اشاره به وجود اشتراك علامه طباطبایی و استاد شهید مطهری، خاطرنشان ساخت: نكته جالبی كه از علامه طباطبایی به یاد
مانده این است كه اگر كسی به مقامات عالیه حوزه برسد و به دروس عالی حوزه خوب اشراف داشته باشد، به خوبی می­ یابد كه آنچه علامه طباطبایی در زمینه علمی به آن دست پیدا كرده است، مربوط به متون اسلامی نظیر تفاسیر، روایات، آیات، كتب حدیث، فقه، اصول، فلسفه، عرفان و ادبیات قوی است.

عضو خبرگان رهبری به دو خصوصیت علامه طباطبایی اشاره كرد و اظهار داشت: فهمیدن و بیان خوب از خصوصیات بارز علامه طباطبایی بود و این ویژگی در استاد شهید مطهری هم وجود داشت.

عضو جامعه مدرسین حوزه با بیان این­كه شهید مطهری نابغه ای در حوزه بودند، اذعان داشتند: در كتاب­های این شهید، حرف­های نابه­ جا و اضافی وجود ندارد و نوشته ­های ایشان علاوه بر پخته­ بودن، مختصر و مفید نیز می­ باشد.

* نظر امام خمینی(ره) درباره آثار شهید مطهری

این استاد حوزه به توصیه‌های امام خمینی(ره) درباره كتاب­های شهید مطهری هم اشاره‌ای كرده و بیان داشت: حضرت امام(ره) درباره آثار شهید مطهری گفتند؛ تمام كتاب­های ایشان قابل استفاده و همه آنها مفید است.

 

آیت ­الله ممدوحی در توصیه به مطالعه­ كنندگان آثار شهید مطهری، یادآور شد: بهترین راه برای مطالعه آثار شهید مطهری این است كه سعی كنید از كتاب­های ایشان یادداشت­برداری نمایید و اگر در جایی شبه ه­ای برای شما به وجود آمد، نزد استادی رفته و آن را حل كنید.

ایشان شهادت استاد مطهری را باعث به­ وجود آمدن فقر نظام علمی جهان دانسته و گفت: شهید مطهری علمیتی داشت كه با شهادت او این منبع عظیم علمی از دست ما و همه جهانیان رفت و دیگر برنمی­ گردد.

* شهید مطهری تأثیرگذار بود؛ نه تأثیرپذیر

عضو خبرگان رهبری با بیان این ­كه افرادی كه هنگام ورود به دانشگاه تیپ و قیافه خود را عوض می‌كنند، ضعیف ­النفس هستند، خاطرنشان ساخت: شهید مطهری با همان قیافه ای كه روز اول وارد دانشگاه شده بود، با همان قیافه تا آخر ماند و جو دانشگاه بر روی او تأثیر نگذاشت؛ چون شخصیتی تأثیرگذار بود؛ نه تأثیرپذیر و او از دنیا استفاده می­كرد؛ ولی دنیا بر او مسلط نبود.

* معصیت، بلای عظیم انسان­ها

عضو جامعه مدرسین حوزه با اشاره به این­كه انسان باید خداوند متعال را دوست خود قرار دهد، اظهار داشت: از بزرگان نقل شده كه اگر می­خواهید در زندگی موفق باشید، باید ترك معصیت كنید و معصیت بلای عظیم انسان­هاست.

این استاد حوزه در پایان اذعان داشتند: به اندازه­ای كه ترك معصیت انسان را به خداوند متعال نزدیك می­كند، انجام معصیت انسان را از خالق هستی دور می­كند.
طبقه بندی: خاطرات،
برچسب ها: شهید مطهری، علامه طباطبایی، معصیت، آیت الله ممدوحی،